ترک دیوار آجری

ترک دیوار آجری و تعمیر آن

ترک دیوار آجری می تواند به خاطر مصالح نامرغوب و یا صدمه های وارد شده به ساختمان ایجاد شده باشد و در مواردی حتی می تواند خطرناک باشد. ترک دیوارهای آجری و آجرنسوز به شکل زیگزاگ، از بین ملات ها می باشد. شما باید ببینید که آیا ترک به حدی است که نیاز به یک تعمیرکار حرفه ای دارد و یا خودتان می توانید آن را تعمیر کنید.

هدف اصلی از تعمیر ترک دیوار آجری، بازگرداندن ظاهر اصلی و مقاومت دیوار آجری می باشد. در حقیقت، تعمیر دیوار ترک خورده احتمال آسیب رساندن بیشتر به ساختمان را به حداقل می رساند.

بررسی ترک ها 

بررسی ترک های دیوار کار بسیار سختی می باشد زیرا باید زمان زیادی در رابطه با بررسی ترک ها صرف کنیم. دلیل این کار هم به این صورت است که خانه بدون ترک آرزوی هر صاحب خانه ای می باشد.

۱.مجموعه داده ها و پیشینه

مالک یک ملک باید داده هایی را از جمله سال ساخت، کیفیت و مشخصات مصالح مورد استفاده، روش آجرچینی و جزییات اصلاحات و تغییرات اعمال شده را گرد آوری کند و همینطور لازم است که مدارک و اسناد مربوط به خانه خود را حفظ کنید، زیرا این اسناد در رفع مشکلاتی که در آینده به وجود می آیند، می توانند کمک کنند.

ترک-دیوار-آجری

۲.بررسی رفتار ترک ها

رفتار ترک ها را باید با نظارت بر پیشرفت ترک و تعیین اینکه آیا ترک ها فعال هستند یا غیرفعال (ترک های منفعل) بررسی کنید. عرض یا طول ترک را با دستگاه اندازه گیری کنید. دستگاه مورد نظر برای ترک های داخلی و خارجی استفاده می شود و ترک های باز و بسته را با دقت ۱ میلی متر بررسی می کند. این دستگاه به شکل یک نوار شیشه ای با عرض ۲ تا ۳ سانتی متر و طول ۱۰ تا ۱۲ سانتیمتر می باشد که برای اندازه گیری عرض ترک ها طراحی شده است.

روش دیگری برای شناسایی راحت ترک وجود دارد، استفاده از کاغذ روغنی می باشد. هر جا که ترک به آسانی قابل دیدن است میتوانید کاغذ روغنی را با یک چسب معمولی در طول ترک بچسبانید و منتظر بمانید تا ترک گسترش یابد. در صورت مشاهده شدن پارگی در کاغذ روغنی، می توان گفت که ترک فعال و در حال گسترش است و نمی توان آن را نادیده گرفت.

ترمیم ترک دیوار آجری

🔔 حتما بخوانید: نمای آجری

آماده کردن ترک

پی های ساختمان معمولا در معرض خیس شدن قرار دارند. از خشک بودن آجر، بلوک و سیمان، قبل از تعمیر آن باید اطمینان حاصل کنید. اگر تعمیر را شروع کنید و ملات برگشت کند، یعنی آب آن ملات زیاد است و باید بگذارید تا بیشتر خشک شود. در دیوارهای سیمانی، زمانی که ملات خشک شد، گرد و خاک را با فرچه و یا سیم مخصوص پاک کنید. در دیوارهای آجری و یا بلوک، ملات قدیمی بین آجر ها را در آورده و تمام گرد و خاک را از آن ناحیه پاک کنید.

تعمیر ملات آجر و بلوک

پی آجر و بلوک سیمانی با ملاتی که بین آنها ریخته می شود، مستحکم می گردد. زمانی که می خواهید ملات قدیمی را با قلم و چکش، از بین آنها بیرون بریزید احتیاط لازم را داشته باشید. دقت کنید که ضربه هایی که می زنید آرام باشد تا از ترک خوردن آن ناحیه جلوگیری گردد. ملات جدید را زمانی که ملات قدیمی را خالی کردید، طبق دستورالعمل فروشنده، مخلوط کنید. محل های درز آجر ها را با آب کمی مرطوب کرده تا ملات جدید سریع تر بچسبد و خیلی سریع خشک نشود و از ترک جدید جلوگیری شود. با ماله تخت کوچک، درزها را پر کرده و روی ملات بکشید تا صاف شود و هیچ حباب هوایی در آن وجود نداشته باشد.

تعمیر ترک های گسترده در قسمت آجری

ترک های گسترده در آجرکاری به علت نشست فونداسیون رخ می دهندو ظاهر می شوند. در چنین مواردی، قسمت اجری به اقداماتی فراتر از تعمیر یعنی جایگزینی نیاز دارد. یک سیستم تکیه گاهی برای دال در نظر بگیرید و بررسی کنید که آیا تمام بارها به سیستم تکیه گاهی شمع منتقل می شوند یا خیر. بخشی از قسمت اجری را خراب کرده و سپس بازسازی کنید.

🧱 قیمت به روز آجر اصفهان و سفال اصفهان (09134055216)

آجر و سفال اصفهان به علت استفاده از خاک با مشخصات کیفی بالا، جزء بهترین آجر و سفال های کشور هستند که در کلیه پروژه های ساختمانی، سوله ها و ... قابل استفاده بوده که علاوه بر مشخصات فیزیکی، مشخصات ظاهری بسیار مناسبی برای نماسازی دارند.

شما همچنین می توانید از ترکیب ماستیکی برای پر کردن ترک ها در قسمت اجری استفاده کنید. علاوه بر این، از ترکیب قیری برای پر کردن ترک های نازک در قسمت اجری و هنگامی که بتن یا ملات مشکل نفوذ در عمق دارند، استفاده کنید. به طور کلی، سعی کنید، ترک های قسمت اجری را با ملات غنی از ماسه و سیمان پر نکنید.

ترک در دیوار آجری

تعمیر ترک های جداساز در آجرچینی

ترک هایی که باعث جداسازی می شوند، (بین ستون و قسمت آجرچینی یا تیر و دیوار آجری) مشکلی بزرگ است. ترک های جداساز در اتصالات اعضایی با دو جنس متفاوت، باید با پر کردن توسط ماده ای انعطاف پذیر مانند ترکیبات ماستیکی تعمیر شوند. شبکه ی توری و سیمی بر روی ترک جدا ساز نصب کنید و دوباره آن را گچ کاری کنید تا از ترک خوردگی بیشتر بین بین قسمت اجری و قاب چوبی جلوگیری شود.

روش بخیه زدن جهت تعمیر ترک دیوار آجری

از روش بخیه زدن در مورد ترک های مورب پهن که به علت نشست فونداسیون رخ می دهند، استفاده می گردد. اگر احتمال ترک خوردگی بیشتری وجود داشته باشد، تعمیر ترک را با خارج کردن و تعویض تمام آجرهای ترک خورده انجام دهید.  آجرهای ترک خورده را خارج کنید و با بلوک های بخیه زنی RCC تعویض کنید. لایه هایی که باقیمانده را با آجرهای معمولی با کیفیت تعویض کنید.

🔔 حتما بخوانید: آجر چیست؟

ترک گیر برای ترک های فعال 

در امتداد خط ترک فعال از نوار  RCC یا ترک گیر استفاده کنید تا گسترش ترک متوقف گردد و از تشکیل ترک های بعدی جلوگیری شود.

ترک گیر روی هر دو سطح در معرض دیوار باید قرار گیرد. از طرفی نیز ضخامت ترک گیر ها باید برابر با یک سوم ضخامت دیوار باشد.

نکات شناسایی ترک های آجری

ترک دیوار آجری و تعمیر آن

  1. نقص ها و عیب های موجود در رنگ، گچ و … را مشاهده کنید. همچنین، ترک های قسمت های اجری را نیز بررسی کنید. ممکن است این ترک ها عمقی یا سطحی باشند. بعضی از ترک ها ممکن است در لایه رنگ و بعضی دیگر ممکن است در لایه گچی و یا فقط در یک اتفاق افتاده باشند ولی ترکی که در هر دو طرف مشاهده می شود، نیاز به اقدام فوری دارد. ابتدا نقطه ی شروع و پایان را یادداشت کنید سپس ترک ها را بررسی کنید که آیا آن ها با باز کردن در و پنجره ارتباطی دارند یا خیر.

  2. ترک های دیوار آجری را مشاهده کنید که آیا از روی پایه ی ستون شروع می شوند یا از روی DPC (عایق مقاوم در برابر رطوبت) عبور می کنند یا ترک ها به طور مستقیم به سمت فونداسیون گسترش می یابند. ترک های فونداسیون به سختی قابل تعمیر هستند زیرا در زیر سطح زمین می باشند و برای تعمیر آنها نیاز به کندن فونداسیون است که همین اقدام نیز به خودی خود خطرناک می باشد.
  3. علاوه بر موارد ذکر شده، هندسه، الگو، نوع، عرض و شکل ترک ها را نیز باید مد نظر قرار دهید.
  4. اثرات محیطی مانند رطوبت در ساختمان و در معرض آفتاب قرار گرفتن آن نیز از عوامل مهمی می باشد.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 5 =