کرسی چینی

کرسی چینی

 کرسی چینی عبارت است از چیدن چند رج آجر بر روى پى که می‌توان اختلاف ارتفاعى بین داخل ساختمان و سطح خارج آن (حیاط، کوچه یا خیابان) به وجود آورد. به دیوارى که این اختلاف ارتفاع را به وجود می‌آورد، کرسى‌ و به اجراى آن، کرسى چینى ‌گفته می‌شود. به طور کلی ‌دیوارى می باشد که بین دیوار اصلى کرسى چینى ‌‌باربر‌ و پى قرار مى‌گیرد.

کرسی چینی مانند یک دیوار کم ارتفاع می باشد که حد فاصل بین شالوده تا دیوار باربر ساختمان را پر می‌کند. نقش عمده آن، تامین سطح اتکای بیشتر برای دیوار است و باعث یکپارچگی بیشتر دیوار با پی می گردد. کرسی چینی به منظور تامین ارتفاع لازم تا رقوم کف‌سازی استفاده می شود و سپس عایق کاری های لازم روی آن انجام می گیرد.

کرسی چینی را معمولاً برای سازه‌هایی که در طبقه همکف دارای اختلاف ارتفاع با کف خیابان هستند، اجرا می‌کنند. برای ساخت کرسی چینی از آجر فشاری با ضخامت ۲۰ cm استفاده می‌کنند و به طور معمول آن را زیر دیوار های باربر و دور تا دور سازه آن آجرا می کنند. ‌به طور کلی دیوار کرسی چینی دیواری با عرضی بزرگ‌تر از عرض دیوار روی خود و با ارتفاعی متغیر می باشد. این دیوار در روی فونداسیون چه برای دیوارهای داخلی و چه برای دیوارهای خارجی بسته به شرایط موجود اجرا می شود.

🔔 حتما بخوانید: آجر سفال اصفهان

مزایای کرسی چینی

از مزایای کرسی چینی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

الف) معمولا انسان ها تمایل دارند کمی بالاتر از کف زمین زندگی کنند و با وجود کرسی چینی احساس امنیت بیشتری می کنند.

ب) اختلاف ارتفاع کف داخل با کف خارج از ساختمان باعث اجرای صحیح و مناسب عایق بندی رطوبتی می گردد.

ج) اغلب زمین هایی که برای ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند به طور کامل تراز نبوده و دارای شیب می باشند و همینطور چون فضا های داخل ساختمان در یک تراز ساخته می شوند، کرسی چینی می تواند این امکان را فراهم کند.

د) وقتی که کرسی چینی ساختمان بلند تر از کف مجاور خود اجرا شود، در نتیجه  آب و رطوبت نمی تواند به داخل ساختمان وارد شود.

کرسی چینی

اصول کرسی چینی

 • طبق ضوابط ذکر شده در مبحث هشتم مقررات ملی عرض کرسی چینی باید از هر طرف ۱۰ سانتی متر بیشتر از عرض دیوار باربر باشد که به آن مقدار اضافه ریشه یا ناخن گفته می شود. محور آن حتی الامکان بر محور دیوار منطبق می باشد و اغلب تا آن ارتفاع را بلوکاژ می کنند. (بلوکاژ به دلیل خاصیت مویینگی از پایین به بالا و به ترتیب از درشت دانه به ریز دانه انجام می شود.)
 • ارتفاع کرسی چینی از روی کف فونداسیون حداقل ۳۰ سانتیمتر می باشد که از طرف داخل در کف پنهان می شود واز طرف خارج نیز بدنه آن نما می شود.
 • کرسی چینی را با پیوند کله انجام میدهند. (اگر به آجر راسته نیاز باشد آن را در وسط دیوار قرار می دهند.)
 • تراز کردن و مسطح نمودن سطح بالای دیوار (روی دیوار) کرسی جهت عایق کردن: برای زیر سازی دیوار باید از ملات ماسه سیمان ۱ به ۳ استفاده کنید. باید روی دیوار کرسی از بالا و دو طرف دیوار نیز از بالا به اندازه ۱۰ تا ۲۵ سانتیمتر با اندود ماسه سیمان آن را صیقلی کنید.

ملات های مورد استفاده در کرسی چینی

 1. ماسه سیمان(نسبت حجمی یک به سه)
 2. باتارد(نسبت حجمی یک به یک به شش)
 3. ماسه آهک(یک به دو)

روش اجرای کرسی چینی

 1. در مرحله اول با استفاده از نقشه های اجرایی محل قرار گیری دیوار ها را مشخص می کنیم.
 2. سپس بعد از تمیز کردن بستر مورد نظر و خیس کردن آن شروع به یک رگه کردن کرسی می کنیم، به طوری که دیوار در آکس کرسی قرار بگیرد. معمولا ضخامت دیوار ۱۰ سانتی متر و ضخامت کرسی را ۳۵ سانتی متر در نظر می گیرند.
🔔 حتما بخوانید: بند کشی دیوار آجری
 1. منتظر تایید مهندس اجرا می شویم و پس از تایید مهندس اجرا کرسی را شروع به کامل کردن می کنیم.
 2. بعد از اینکه کرسی چینی به اتمام رسید، روی آن را با یک لایه پلاستر سیمانی می پوشانیم.
 3. در آخر روی کرسی را با عایق می پوشانیم تا رطوبت به دیوار نرسد معمولا عایق را از کناره ها به اندازه ۱۰ سانتی متر از دیوار پایین می آوریم.

کرسی چینی

🧱 قیمت به روز آجر اصفهان و سفال اصفهان (09134055216)

آجر و سفال اصفهان به علت استفاده از خاک با مشخصات کیفی بالا، جزء بهترین آجر و سفال های کشور هستند که در کلیه پروژه های ساختمانی، سوله ها و ... قابل استفاده بوده که علاوه بر مشخصات فیزیکی، مشخصات ظاهری بسیار مناسبی برای نماسازی دارند.

عایق کاری کرسی چینی

روش عایق کاری به این صورت است که پس از کرسی چینی، سطح آن و مقداری از کناره ‌های آن را با ملات ماسه سیمان نرم ۱:۶ به ضخامت ۲ سانتیمتر را اندود می کنیم و سطح آن را کاملا صاف می کنیم. پس از اینکه ملات خشک شد، قیر مناسب را ذوب کرده و با آن (به مقدار حداکثر ۲ کیلوگرم در هر متر مربع)، روی سطح کرسی و کناره‌های آن را به ارتفاع حداقل ۱۰ سانتیمتر می پوشانیم.

سپس گونی مصرفی را به عرض ۲۰ سانتی متر بیشتر از عرض کرسی (از هر طرف ۱۰ سانتیمتر) آماده می کنیم و روی آن پهن می‌کنیم و یک لایه دیگر روی قیر گونی می کشیم. سپس در صورتی که عایق کاری در دو لایه مد نظر باشد، لایه دوم را اجرا می‌کنیم. در صورتی که در کرسی ساختمان، فقط از یک طرف آزاد باشد و طرف دیگر آن دیوار همسایه باشد، عرض اندود ماسه سیمان و عرض گونی به اندازه عرض کرسی به اضافه ۱۰ سانتیمتر خواهد بود.

تراز کردن و‌ مسطح نمودن سطح کف کرسى جهت عایق بندى‌

براى انجام عملیات عایق کارى در هر سطح، نیاز به زیرسازى آن سطح ضروری است. سطح کرسى چینى جهت عایق کارى باید زیرسازى شده و‌ کاملاً تراز باشد. بدین منظور رج‌ هاى کرسى چینى به ویژه رج پایانى را باید کاملا تراز می کنیم.

 براى تراز کردن رج ‌هاى کرسى چینى، مى‌توانید از شمشه، تراز‌ یا شیلنگ تراز استفاده نمایید. معمولا براى زیرسازى عایق کارى از ملات ماسه و سیمان نرم با نسبت ۱ به ۳ استفاده مى‌کنند. بدین صورت که پس از آماده کردن ملات و ریختن آن بر روى دیوار کرسى چینى، ملات را با استفاده از ماله‌ کاملاً صاف مى‌کنند. در ضمن باید دو طرف دیوار کرسى چینى به اندازه‌ى ۱۰ تا ۲۵ سانتى متر اندود ماسه و سیمان صیقلى گردد.

🔔 حتما بخوانید: انواع آجر چینی

رعایت موارد ایمنى در کرسى چینى

در کرسی چینی، وسایلى مانند بیل، کمچه، ماله و… و نیز مصالح مصرفى مانند آجر، سنگ، ملات و… به‌کار گرفته می‌شود. به‌کارگیری نابه جا از هرکدام از این ابزار و مصالح می‌تواند ریسک جدى و غیر قابل جبرانی را در پی داشته باشد. پس باید حین انجام کار نکات ایمنی را رعایت نمایید و در تمام مراحل کار استفاده از ابزار ایمنی را به کار گیرید.

کرسی چینی

قیمت کرسی چینی

اجرای کرسی چینی ساختمان مرحله مهمی در ساختمان سازی می باشد که در صورت نبودن دقت لازم در اجرای آن زیر نظر مهندس مجرب موجب این می گردد که یا فضای مناسب جهت آرماتوربندی موجود نباشد و یا بتن ریزی به میزان بهینه صورت نگیرد.

بنابراین اجرای آن در شرایطی که محل مورد نظر آماده باشد، از یک قیمت پایه شروع شده و بسته به اینکه  ارتفاع از سطح زمین چقدر باشد و نقشه فونداسیون و شرایط خاص دیگر که در بازدید مشخص می شود به مبلغ آن اضافه می شود.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + چهارده =