مشخصات بلوک های سفالی تو خالی

مشخصات بلوک های سفالی توخالی

مشخصات بلوک های سفالی توخالی

به دلیل اینکه سطح این نوع بلوک دارای سوراخ های توخالی است بنابراین وزن کمی دارند و دارای عایق حرارتی و صوتی نیز هستند. در ساخت و ساز از آجرهای سفالی توخالی در سقف ها و دیوارها استفاده می کنند.

جهت خرید آنلاین و مشاهده 🧱 لیست قیمت به روز انواع آجرها و بلوک سفال های اصفهان، کلیک نمایید.

سطح نوع ماشینی بلوک های توخالی دارای ۸ تا ۱۰ سوراخ به قطر ۱/۵ تا ۲ سانتی متر است. مقاومت فشاری این نوع بلوک ها بستگی به نوع ملات و روش ساخت آنها دارد. لازم به ذکر است که مقاومت کششی این نوع بلوک کم است و در مقایسه با آجرهای سفالی بسیار ترد و شکننده هستند.

بلوک های سفالی توخالی

بلوک های سفالی توخالی با خاک رس، لای و ماسه، بدون افزودنی یا با افزودنی (مانند مواد حباب ساز) شکل دهی و پخته می شود.

بلوک های سفالی تو خالی

آجر سفال یا تیغه سفالی یا بلوک سفالی، از جمله مصالح بنایی پرکاربرد در ساختمان است.

آجر رسی سبک با سوراخ های قائم عمدتا در بنایی برای ساختن دیوارهای داخلی و خارجی باربر و غیرباربر استفاده می شود.

آجر سبک غیر باربر با سوراخ های افقی (آجر تیغه ای) و پنل آجری رسی سبک غیرباربر با سوراخ های افقی برای دیوار چینی غیرباربر و دیوار داخلی کاربرد دارند.

🔔 حتما بخوانید: معرفی ۲ نوع بلوک های سفالی

دسته بندی بلوک های سفالی توخالی

بلوک های سفالی توخالی به دو دسته اصلی تقسیم می شود :

۱- بلوک سقفی :

برای پر کردن بین تیرچه ها

🧱 قیمت به روز آجر اصفهان و سفال اصفهان (09134055216)

آجر و سفال اصفهان به علت استفاده از خاک با مشخصات کیفی بالا، جزء بهترین آجر و سفال های کشور هستند که در کلیه پروژه های ساختمانی، سوله ها و ... قابل استفاده بوده که علاوه بر مشخصات فیزیکی، مشخصات ظاهری بسیار مناسبی برای نماسازی دارند.

۲- بلوک دیواری یا آجر رسی سبک :

این آجرها بر سه نوع است :

– آجر رسی سبک باربر و غیرباربر، با سوراخ های قائم :

آجری با سوراخ های عمود بر سطح بستر.

– آجر رسی سبک غیرباربر، با سوراخ های افقی :

آجری با سوراخ های به موازات سطح بستر، با ارتفاع اسمی کمتر از عرض اسمی.

– پنل آجر رسی سبک غیرباربر، با سوراخ های افقی :

آجری با سوراخ های به موازات سطح بستر، با ارتفاع اسمی بیشتر از ضخامت اسمی، بدون الگوی مشخص سوراخ.

🔔 حتما بخوانید: بلوک سفالی چیست؟

استانداردهای بلوک های سفالی توخالی

ویژگی های بلوک های سفالی توخالی عبارتند از:

– آجر رسی سبک دارای جرم مخصوص ظاهری خشک کمتر از ۱۰۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب و شکل مکعب مستطیل است.

– آجر رسی سبک باربر و غیرباربر ، با سوراخ های قائم ، باید با ویژگی های استانداردهای ملی ۷۱۲۱، و آجر رسی سبک غیرباربر ، با سوراخ های افقی، و پنل آجری رسی سبک غیرباربر، با سوراخ های افقی، باید با ویژگی های استاندارد ملی ۷۱۲۲ مطابقت داشته باشند.

آزمایش های استاندارد بلوک های سفالی توخالی :

آزمایش های لازم بر روی بلوک های سفالی شامل تعیین طول و عرض و ارتفاع و اندازه ی سوراخ ها، دیواره ها و جدارها، چگالی ظاهری بلوک، چگالی ظاهری بدنه بلوک، مقاومت فشاری، میزان مواد منبسط شونده و نمک های قابل حل در آب هستند.

بلوک های سفالی توخالی

استانداردهای مرجع بلوک های سفالی توخالی

– استاندارد ملی ایران شماره ۷۱۲۱، ” ویژگی ها – آجرهای رسی سبک باربر و غیرباربر با سوراخ های قائم. ”

– استاندارد ملی ایران شماره ۷۱۲۲، ” ویژگی ها – آجرهای رسی سبک غیرباربر با سوراخ های افقی و پنل های آجری رسی سبک غیرباربر با سوراخ های افقی ”

– استاندارد ملی ایران شماره ۷۱۳۴، ” روش های آزمون – آجرهای رسی سبک غیرباربر با سوراخ های افقی و آجرهای رسی سبک با سوراخ های قائم. “

ایمنی، بهداشت و ملاحظات زیست محیطی بلوک های سفالی توخالی

استفاده از بلوک های دارای خواص مناسب عایق کاری حرارتی نقش مهمی در صرفه جویی در مصرف سوخت های فسیلی دارد ودرکاهش آلودگی محیط زیست نیز مؤثر است. استفاده از مواد سوختنی در خاک موجب صرفه جویی قابل ملاحظه ای در مصرف انرژی هنگام پخت می شود.

نظر به محدودیت ذخایر خاک رس مناسب، برای تولید آجر و سفال، باید تا حد امکان از مصرف بی رویه این ذخایر جلوگیری کرد، پیشنهاد می شود :

۱- با به کارگیری روش های صحیح تولید، حمل و استفاده، مانع از اتلاف و دور ریز مصالح شد.
۲- با تولید بلوک های نیمه و چارک، اتلاف مصالح هنگام اجرا را کاهش داد.

سازگاری بلوک های سفالی توخالی

بلوک های سفالی توخالی تحت تأثیر شیمیایی سایر مصالح قرار نمیگیرد و اثر بدی نیز بر آنها ندارد.

بسته‌بندی، حمل و نگهداری

برای جلوگیری از شکستن و اتلاف بلوک‌ها در حمل‌ونقل، باید از طبق (پالت) استفاده شود. هنگام حمل بلوک‌ها، باید تمهیداتی به کاربرد تا احتمال شکستن و ضایع شدن آنها به کمترین حد ممکن برسد.

برای کنترل کیفیت، لازم است بر روی یکی از سطوح راسته آنها، یا بر روی بسته‌بندی، یا برچسب الصاق شده، مطابق استاندارد، ویژگی فرآورده نشانه‌گذاری شود.

ساخت بلوک های سفالی

در ساخت بلوک های سفالی عموماً از خاک رس و برخی مواد نظیر آهک استفاده می‌شود. این ترکیب را داخل قالب‌ها ریخته، برش زده و خشک می‌کنند و سپس در کوره در دمای ۹۰۰ درجه سانتی‌گراد می‌پزند. تا آن‌ها را در کوره‌های مخصوصی با میزان دمای بالا و در نهایت بلوک‌های ما آماده می شوند.

بلوک سفالی یکی از بلوک‌های بسیار پرکاربرد در دیوار چینی است که به دلیل مقرون به صرفه بودن استفاده گسترده‌ای در ساختمان‌سازی دارد. کاربرد بلوک سفالی‌ عمدتاً در قسمت‌های غیر باربر سازه است.

بلوک سفالی به عنوان پر مصرف ترین نوع مصالح در دیوارهای ساختمانی متشکل از خاک رس و آب که به صورت قالب‌های سوراخدار در ابعاد مختلف تولید می‌شود.

بلوک‌های سفالی در بخش‌های غیر باربر ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند. بلوک‌های سفالی در انواع دیواری و سقفی (سقف تیرچه بلوک) مورد استفاده قرار می‌گیرند.

و در آخر

🧱 قیمت به روز آجر اصفهان و سفال اصفهان (۰۹۱۳۴۰۵۵۲۱۶) آجر و سفال اصفهان به علت استفاده از خاک با مشخصات کیفی بالا، جزء بهترین آجر و سفال های کشور هستند که در کلیه پروژه های ساختمانی، سوله ها و … قابل استفاده بوده که علاوه بر مشخصات فیزیکی، مشخصات ظاهری بسیار مناسبی برای نماسازی دارند.

و همینطور، قیمت انواع آجر ها و بلوک های سفالی با توجه به نوع ابعاد آن، متفاوت بوده و از طرفی هزینه حمل و نقل و تخلیه آن به صورت جداگانه محاسبه می گردد. شما می توانید برای خرید آجر سفال دیواری به نمایندگان معتبر فروش آجر و یا به سایت های معتبر فروش آجر و سفال مراجعه کرده و نسبت به خرید خود اقدام نمایید.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 4 =