ویژگی آجر رسی خوب چیست؟

ویژگی آجر رسی خوب چیست؟

ویژگی آجر رسی خوب چیست؟

آجر رسی خوب را می توان یکی از قدیمی ترین نوع مصالح یاد کرد که از محبوبیت بالایی در میان مصالح دارند و دلیل این محبوبیت با صرفه بودن و دوام و کارایی آنها می باشد. همچنین آجرهای رسی برای دیوار کشی پارتیشن بندی پایانه ها و … کاربرد دارند. از لحاظ ظاهری آجرنما رسی باید عاری از معایب ظاهری مانند ترک خوردگی, شوره زدگی آلوئک و نظایر آن باشد. ابعاد و اندازه ی آجرهای رسی باید طول و عرض و ضخامت آجرهای مختلف مطابق استانداردها باشد.

جهت خرید آنلاین و مشاهده 🧱 لیست قیمت به روز انواع آجرها و بلوک سفال های اصفهان، کلیک نمایید.

خواص این محصول چنان منحصر به فرد بوده که از مراحل نخست تا پایان انجام پروژه ساختمانی جزو ضروری ترین مصالح به شمار می رود و همچنین رنگ و ظاهر آجر سبب تلفیق سازه با طبیعت اطراف گردیده که در نوع خود بی نظیر است. پیشینه استفاده از آجر به ده هزار سال قبل باز می گردد، اگر به بناهای تاریخی نگاهی بیندازید متوجه این موضوع خواهید شد. آجر از پختن خاک رس به دست می آید و در ابعاد و رنگ های متفاوت مورد استفاده قرار می گیرد.

🔔 حتما بخوانید: طبقه بندی ۶ مدل از جنس آجر

ویژگی های آجر رسی خوب چیست؟

آجر رسی خوب از جمله مصالح ساختمانی است که هم در دکوراسیون داخلی و هم در نمای خارجی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. این مصالح پرکاربرد از گذشته های دور تاکنون در ساخت و ساز حائز اهمیت بوده و جزء اصلی ترین مصالح در نظر گرفته شده است. نیاز روز افزون بشر به آجر سبب گردیده که با وجود سپری شدن قرن ها از پیدایش این سازه؛ همچنان از اهمیت بالایی برخوردار باشد.

۱- نوع زمین آجر
زمینی که در ساخت آجر رسی استفاده میشود باید پاک از هرگونه نمک, مواد آلی و مواد مضر شیمیایی باشد.

۲- سایز آجرهای رسی
این نوع از آجرها باید دارای لبه های تیز و مستقیم و در اندازه های یکسانی باشند. از هر آجری می توان برای ساخت و ساز استفاده کرد اما آجر خوب باید بصورت یکنواخت و منظم باشد. اندازه استاندارد یک آجر باید ۱۹۰*۹۰*۹۰ میلی متر باشد.

۳- رنگ آجر
رنگ آجر نیز بسیار مهم می باشد به صورتی که یک آجر خوب باید رنگ مسی یکنواختی داشته باشد. زیاد پختن و یا کم پختن آجر باعث میشود که یکنواختی رنگ آجر از بین برود و همچنین کیفیت خود را از دست بدهد.

۴- صدای آجر
صدای آجر خوب باید جوری باشد که هنگام ضربه زدن به آن صدای فلزی از خود ساطر کند.

۵- سختی آجر
یک آجر خوب و با کیفیت و استاندارد باید به گونه ای باشد که هنگامی که با ناخن یا یک جسم روی آن می کشیم  خراشیده نشود.  استحکام یک آجر باید ۳۵ نیوتن بر میلی متر مربع باشد.

۶- بافت آجر
بافت آجر خوب باید به گونه ای باشد که یکنواخت و فشرده شده باشد و نباید سطح آن صاف باشد زیرا باعث می شود که ملات از روی آجر بریزد.

۷- مقدار آب
یک آجر خوب نباید بیشتر از ۲۰ درصد از وزن خود آب جذب کند.

۸- حفره آجر
آجر خوب باید یک حفره مناسب داشته باشد تا ملات به درستی در آن پر شود. اندازه حفره  باید طول ۱۰۰ میلی متر، عرض ۴۰ میلیمتر و عمق ۱۰ میلی متر باشد. آجرها در اندازه و اشکال و انواع مختلفی دارند که هرکدام کاربرد مخصوص به خود را دارند مانند آجرنما که در نماسازی ساختمان ها از آن ها استفاده می شود.

🧱 قیمت به روز آجر اصفهان و سفال اصفهان (09134055216)

آجر و سفال اصفهان به علت استفاده از خاک با مشخصات کیفی بالا، جزء بهترین آجر و سفال های کشور هستند که در کلیه پروژه های ساختمانی، سوله ها و ... قابل استفاده بوده که علاوه بر مشخصات فیزیکی، مشخصات ظاهری بسیار مناسبی برای نماسازی دارند.

ساخت آجر رسی

برای ساخت آجر ابتدا خاک رس مرغوب و با کیفیت را عمل آوری کرده و گل آن را درست می کنند. سپس این گل رس در قالب هایی با ابعاد یکنواخت ریخته و خشک می شوند. این مرحله خشت زنی یا قالب گیری نام دارد. خشت ها پس از خشک شدن به کوره آجرپزی می روند و مرحله نهایی که پخت آجر است انجام می گردد. کوره های آجرپزی به انواع کوره های آجر ثابت و آتش ثابت، کوره های آجر ثابت و آتش رونده و کوره های آتش ثابت و آجر رونده دسته بندی می شوند.

آجر رسی خوب

در کوره های نوع اول آجرها به نحوی روی هم چیده می شوند که یک برج آجری تشکیل می دهند و فرآیند پخت آنها توسط آتشی که درون کوره است انجام میگیرد. در کوره های نوع دوم آجرها در کوره ریخته می شوند و آتش درون کوره منجر به پخت آنها می شود. کوره های نوع سوم حالتی مکانیزه دارند. در این کوره ها یک تونل آتش در وسط قرار گرفته و آجرهای نپخته از یک طرف وارد شده و پس از پخت در این تونل از طرف دیگر کوره خارج می شوند.

انواع آجرهای رسی خوب

آجر های رسی انواع مختلفی دارند که در ادامه برایتان به طور کامل شرح می دهیم……

آجرهای دستی ( سنتی )

آجرهای سنتی به روش سنتی و به وسیله دست انسان تولید می‌شوند و آجر قزاقی ، آجر فشاری و … از انواع آن می‌باشند.

آجر قزاقی

آجر قزاقی یکی دیگر از انواع آجرهای رسی می باشد . این آجر به رنگ های مختلف از سفید تا قرمز تولید شده و ابعاد استاندارد آن ۲۰*۱۰*۵ سانتیمتر است. آجر قزاقی به دلیل کیفیت مطلوب و ظاهر مناسب، امروزه به وفور در نما سازی ساختمان ها استفاده می شود.

آجر فشاری

هنگام تولید این آجر کارگران با فشار انگشتان خود گوشه‌های قالب را از گل پر می‌کنند که از این‌ رو آن را آجر فشاری می‌نامند. ابعاد این آجر ۲۰*۱۰*۵ و ۲۲*۱۱*۵/۵ سانتیمتر می باشد، به همین جهت معمولاً در زیرکاری و سفت کاری ساختمان (نظیر دیوارهای باربر، تیغه چینی، طاق ضربی و به طور کلی گری چینی) مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آجر نسوز

خاک رسی که در تهیه آجرنسوز استفاده می‌شود، دارای هیدروسیلیکات آلومینیوم بیشتری (خاک نسوز) می باشد. آجرهای نسوز در واقع نوعی چینی هستند. از آجرهای نسوز به علت مقاومت حرارتی بالایی که دارند، در پوشش درونی کوره‌های صنعتی و نیز در بدنه شومینه‌ها استفاده می‌شود.

آجر رسی

آجرهای صنعتی (ماشینی)

تمام مراحل تولید این آجرها در کارخانه توسط ماشین صورت میگیرد. آجری است که با جسم متراکم و پر مقاومت که برای ساخت اعضای باربر مناسب میباشد. این نوع آجر به دو دسته توپر و سوراخ‌دار تقسیم می‌شود:

آجر سوراخ دار

در این آجر حفره‌ها باعث سبک شدن آجر و نیز نفوذ بیشتر ملات می‌شوند. جمع مساحت سوراخ‌ها نیز باید ۴۰-۲۵% سطح آجر باشد.

آجر توپر

در این آجر حجم سوراخ‌ها از ۲۵% حجم آجر تجاوز نمی‌کند.

جمع بندی آجر رسی خوب

آجرهای رسی از لحاظ ظاهری از لحاظ ظاهری آجرنما رسی باید عاری از معایب ظاهری مانند ترک خوردگی , شوره زدگی آلوئک و نظایر آن باشد.

ابعاد واندازه ی آجرهای رسی باید طول و عرض وضخامت آجرهای مختلف مطابق استانداردها باشد.

لبه های آجر، خط فصل مشترک سطوح آجرها باید مستقیم و زوایای تلاقی آنها قائمه و سطوحشان صاف باشد.

وزن مخصوص هر دونوع آجر ماشینی و دستی نباید از ۷/۱ و وزن مخصوص فضایی آنها از ۳/۱ گرم بر سانتی متر مکعب کمتر شود.

ترک درسطح آجر، وجود یک ترک عمیق درسطح متوسط آجر حداکثر تاعمق ۴۰ میلیمتر در آجر پشت کار بالا اشکال می باشد ولی به طور کلی درصد آجرهای ترک دار نباید بیشتر از ۲۵ باشد.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک − یک =